Çinko Bağışıklık Sistemimize Nasıl Yardımcı olur ?

Çinko, diğer vitaminler kadar ünlü olmasa da, vücutta birden fazla önemli işlevi destekler. Vücudumuzun birçok yerinde bulunur ve hayati kimyasal reaksiyonların gerçekleşmesinde görev alır.

Çinko, vücutta bağışıklığı destekleme, hücre büyümesi, DNA oluşturma, doku tamiri, cinsel olgunluk gibi önemli roller oynamaktadır.

Beyinsel işlevseller ve ruh hali bile artık Çinkoya bağlanmaktadır.

Çinko, erkek üreme sağlığına da destek verdiği için erkekler için üretilen bir çok formülde bulunur.

Çinko, gıdalarda doğal olarak bulunan önemli bir mineraldir. Bu minerali içeren besin takviyeleri de bulunmaktadır. Özellikle son birkaç yılda Çinko, bağışıklık sisteminizi desteklemek için tasarlanmış çok sayıda gıda takviyesi formülünde yer aldı.

Çinkonun en bilinen faydası bağışıklık sisteminize verdiği destektir. 

Bunun nedeni, Çinkonun vücutta birden fazla reaksiyonu gerçekleştirmeye yardımcı olmasıdır.

Çinkonun birkaç formu vardır ve bazı formları diğerlerinden daha fazla biyoyararlanıma sahiptir. Emilimin etkinliği için doğru formu kullanmak çok kritiktir.

Çinko Vücutta Ne Yapar?

Yukarıda belirtildiği gibi çinko 100 enzimin hayati kimyasal reaksiyonları gerçekleştirmesi için gereklidir. DNA’nın yaratılması,hücrelerin büyümesinde, protein oluşumunda, dokuların iyileşmesinde ve sağlıklı bir bağışıklık sisteminin desteklenmesinde çok önemli rol oynar. 

Ayrıca, özellikle erkekler için cinsel sağlığı destekler.

Journal of Reproduction & Infertility, de  ” Çinko, Erkek Doğurganlığı için Temel Bir Unsur: Erkek Sağlığı, Çimlenme, Sperm Kalitesi ve Döllenmede Zn Rollerinin İncelenmesi ” başlıklı bir çalışma yayınlanmıştır. Yapılan çalışmalar, erkek sağlığında seminal plazmanın yeterli Çinko içeriğine ihtiyaç duyduğunu göstermiştir

Çinkonun Bağışıklık Sistemindeki  Rolü

Çinkonun en bilinen faydası bağışıklık sağlığına verdiği destektir. 

Beslenme dergisi Nutrients’de yayınlanan bir araştırmaya göre, bakır, demir ve kalsiyum ile birlikte alınan çinko, “yeterli bağışıklık fonksiyonu için gereklidir”. Ne yazık ki, aynı çalışma dünya çapında 2 milyar insanın Çinko eksikliğinden etkilendiğini ve yaşlı nüfusun yaklaşık % 30’unun önemli besin maddelerinin alımının eksik olduğunu belirtmişti. İnsan vücudu günde çok az miktar da Çinkoya ihtiyaç duysa da, veriler dünyadaki insanların hala bu önemli mineralden yeterince almadığını göstermektedir.

” Bağışıklık Fonksiyonunun Bekçisi Olarak Çinko ” başlıklı bu klinik çalışma, özellikle bağışıklık sisteminde Çinkonun önemini vurgulamaktadır. Çinko’ya bağışıklık sisteminin bekçisi diyebiliriz, çünkü çalışmanın sonuçlarına göre “Çinko akışı, çinko dalgası ve homeostatik çinko sinyalleri, doğuştan gelen ve uyarlanabilir bağışıklığın yeterliliğini kontrol etmektedir.

Çinko eksikliği bağışıklık sisteminde problemlere yol açabilse de, yüksek doz çinko da farklı sorunlara yol açabilir. Klinik çalışmalar, çok fazla Çinko da, çinko yetersizliği gibi bağışıklık sisteminde problemlere neden olabilmektedir.

Tüm vitamin ve mineraller gibi, bir şeyin çok azı veya çok fazlası, ilerleyen dönemlerde sorunlara yol açabilir. Ulusal Sağlık Enstitüsü, günde 40 mg Çinkonun üst sınır olduğunu düşünmektedir.

Bu çalışmada her gün yeterli miktarda Çinko alımının sürekli olarak alınması tavsiye edilmektyedir. 2017 yılında yapılan bir çalışmada, “dengeli bir çinko homeostazının, istilacı patojenlere karşı savunma yapmak veya insan vücudunu aşırı tepki veren bir bağışıklık sistemine karşı korumak için ne kadar önemli olduğunu açıklamaktadır.

Çinko Nerelerde Bulunur?

Çinko, deniz ürünleri, süt ürünleri ve et gibi birçok gıda kaynağında bulunur. Ayrıca multivitaminler ve özel formüller dahil olmak üzere günlük besin takviyelerinde de mevcuttur.

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanına göre, 85,05 gr pişmiş, ekmekli ve kızarmış istiridye porsiyon başına 74 mg doyurucu bir besin sağlarken, 85,05 gr pişmiş Büyük yengeç porsiyon başına 6,5 ​​mg Çinko verir. Ayrıca, 85,05  gr pişmiş ıstakoz size porsiyon başına 3,4 mg Çinko kazandırır.

Et sevenler için 85,05  gr kavrulmuş dana eti 7 mg Çinko sağlar.

Süt ürünleri, deniz ürünleri veya et ile aynı miktarda Çinko sağlamasa da, yine de uygun bir seçenektir. Örneğin 236 gr az yağlı yoğurt, porsiyon başına 1,7 mg Çinko içerirken, 236 gr İsviçre peyniri porsiyon başına 1,3 mg Çinko sağlar.

Ancak gördüğünüz gibi, bir yetişkin için minimum Günlük alım olan 11 mg çinko almak için çok fazla et, deniz ürünü veya süt ürünü yemelisiniz.

Yukarıda bahsedilen klinik çalışmalar, Çinko eksikliğinin neden olabileceği olası problemler konusunda bizi uyarsa da, günlük olarak tam olarak ne kadar Çinko tüketmeniz gerektiğini  için öğrenmek için doktorunuza danışmanız her zaman iyi bir fikirdir. 

Çinko’nun Formları

Tüm Vitaminler ve mineraller genellikle farklı şekillerde bulunmaktadır Çinko da farklı değildir. Çinkonda farklı formları vardır ve bazı formlarının emilimi ve biyoyararlığı daha  fazladır. Çinko formları diğer mineraller gibi vücuttaki farklı işlevleri desteklemek için farklı formlara dönerler

En iyi Çinko formlarından bazıları hakkında bilgi verelim.

OptiZinc

OptiZinc, erkeklerde cinsel sağlığını,doğurganlığı ve prostat sağlığını destekler, emilimi yüksek patentli bir Çinko formudur. 

Çinko Sülfat

Sülfat, Çinko takviyelerde oldukça yaygın olan ikinci bir Çinko formudur. Diğer formlar gibi, sülfat da Çinko eksikliğini tedavi etmek için kullanılır. “Beyaz vitriol” olarak da bilinen inorganik bir bileşiktir. 

Çinko Sülfat Dünya Sağlık Örgütü Temel Sağlık Sisteminde ihtiyaç duyulan en önemli ilaçları içeren bilgilendirici bir rehber olan Temel İlaçlar Listesinde yer almaktadır.

Çinko oksit

Çinko Oksit genellikle cilt bakım kremleri, losyonlar ve bazı takviyelerde bulunur. Cleveland Clinic’e göre  Çinko Oksit, cilt yanıkları, çocuk bezi tahrişleri gibi küçük cilt tahrişlerini gidermek için kullanılır

Aynı mineralin diğer formlarından farklı olarak, Çinko Oksit tipik olarak topikal formda kullanılır ve vücudun belirli bir bölgesine uygulanır. 

Çinko Sitrat

Çinko Sitrat’ın emilimi diğer formlara kıyasla daha fazladır.Yapılan bir çalışma , Çinko türleri arasında emilimde önemli bir fark olduğunu göstermiştir. .

Çinko

Çinko, rutin olarak vitamin ve mineralleri gibi öne çıkmasa da önemi küçümsenmemelidir. İnsanların çinkoya çok az ihtiyacı olmasına rağmen  vücudunuzdaki sayısız reaksiyona katılmaktadır.  

Örneğin Çinko, bağışıklık sistemi için bir bekçidir. Çinko, yeterli bağışıklık fonksiyonu için gerekli kabul edilir ve vücutta 100’den fazla enzimatik reaksiyonda rol oynar. Ayrıca DNA oluşumu, hücresel büyüme ve doku sağlığı için de gereklidir. Ayrıca Çinko’dan gelen erkek üreme sağlığı ve prostat desteği var. Bu nedenle her gün uygun miktarda Çinko tüketmek önemlidir. 

Referanslar

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3901420/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5748737/

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6010824/

https://ods.od.nih.gov/factsheets/%20Zinc-HealthProfessional/

https://www.sourcenaturals.com/products/GP1241/

https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/325771/WHO-MVP-EMP-IAU-2019.06-eng.pdf?ua=1

https://my.clevelandclinic.org/health/drugs/18700-zinc-oxide-cream-ointment-paste

n!

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.